Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type
1st 31.050 James Battye Sailboard
2nd 31.030 Kevin Greenslade Sailboard
3rd 30.793 Simon Cofield Sailboard
4th 30.740 Scotty Stallman Sailboard
5th 30.441 Simon Pettifer Sailboard
6th 30.058 Patrick Van Hoof Sailboard
7th 29.934 Anders Bjorkqvist Sailboard
8th 29.803 Leigh Kingaby Sailboard
9th 29.460 Garry Connell Sailboard
10th 29.130 Paul Sibley Sailboard



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st James Battye Sailboard Gold-Fleet 11:17:54 31.050
2nd Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 10:48:21 31.030
3rd Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 10:21:16 30.793
4th Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 10:25:00 30.740
5th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 11:04:12 30.441
6th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 11:11:10 30.058
7th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 10:49:02 29.934
8th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 11:36:31 29.803
9th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 11:18:07 29.460
10th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 11:19:12 29.130
11th Mark Newman Sailboard Gold-Fleet 11:47:31 28.942
12th Torsten Mallon Sailboard Pro-Fleet 10:47:55 28.909
13th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 11:06:09 28.868
14th Alex Smith Sailboard Gold-Fleet 11:17:18 28.833
15th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 11:41:06 28.330
16th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 10:37:09 28.238
17th Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 11:00:52 27.152
18th George Fulton Sailboard Gold-Fleet 11:57:06 27.139
19th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 10:26:21 27.108
20th Jason Sawyer Sailboard Amateur 11:19:03 26.624
21st Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 11:19:09 26.154
22nd Peter Crosby Sailboard Gold-Fleet 11:17:40 25.813
23rd Allan Cross Sailboard Pro-Fleet 11:26:45 25.777
24th Robert Spagnoletti Sailboard Gold-Fleet 11:43:54 25.540
25th Phil Lewin Sailboard Amateur 11:18:41 25.324
26th Bob Cartridge Sailboard Amateur 11:12:23 25.299
27th Bill Robinson Sailboard Gold-Fleet 13:04:31 24.748
28th Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 11:11:16 24.479
29th Nic Dodd Sailboard Amateur 10:53:38 23.366
30th Trevor Whatford Sailboard Amateur 12:28:16 23.184
31st Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 14:42:51 22.475
32nd Steve Watson Sailboard Amateur 13:04:52 22.434
33rd Andrew Twinn Sailboard Amateur 11:18:16 22.025
34th Richard Trubger Kite Board Kite-Fleet 12:49:14 20.184
35th Christine Daffe Sailboard Amateur 11:35:47 18.640
36th Henry Merewether Kite Board Kite-Fleet 14:01:56 17.661
37th Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 15:48:55 16.306



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Andrew Twinn Sailboard Harbour 1 11:18:16 22.025



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Jason Sawyer Sailboard Harbour 1 11:19:03 26.624
2nd Phil Lewin Sailboard Harbour 1 11:18:41 25.324
3rd Bob Cartridge Sailboard Harbour 1 11:12:23 25.299
4th Nic Dodd Sailboard Harbour 1 10:53:38 23.366
5th Trevor Whatford Sailboard Harbour 1 12:28:16 23.184
6th Steve Watson Sailboard Harbour 1 13:04:52 22.434
7th Christine Daffe Sailboard Harbour 1 11:35:47 18.640



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Battye Sailboard Harbour 1 11:17:54 31.050
2nd Garry Connell Sailboard Harbour 1 11:18:07 29.460
3rd Paul Sibley Sailboard Harbour 1 11:19:12 29.130
4th Mark Newman Sailboard Harbour 1 11:47:31 28.942
5th Adrian Wallis Sailboard Harbour 1 11:06:09 28.868
6th Alex Smith Sailboard Harbour 1 11:17:18 28.833
7th Kacper Wozniak Sailboard Harbour 1 10:37:09 28.238
8th Dave Strudwick Sailboard Harbour 1 11:00:52 27.152
9th George Fulton Sailboard Harbour 1 11:57:06 27.139
10th John Oliver Sailboard Harbour 1 10:26:21 27.108
11th Peter Crosby Sailboard Harbour 1 11:17:40 25.813
12th Robert Spagnoletti Sailboard Harbour 1 11:43:54 25.540
13th Bill Robinson Sailboard Harbour 1 13:04:31 24.748
14th Robin Russell Sailboard Harbour 1 11:11:16 24.479
15th Gavin Nicholson Sailboard Harbour 1 15:48:55 16.306



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Kevin Greenslade Sailboard Harbour 1 10:48:21 31.030
2nd Simon Cofield Sailboard Harbour 1 10:21:16 30.793
3rd Scotty Stallman Sailboard Harbour 1 10:25:00 30.740
4th Simon Pettifer Sailboard Harbour 1 11:04:12 30.441
5th Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 1 11:11:10 30.058
6th Anders Bjorkqvist Sailboard Harbour 1 10:49:02 29.934
7th Leigh Kingaby Sailboard Harbour 1 11:36:31 29.803
8th Torsten Mallon Sailboard Harbour 1 10:47:55 28.909
9th Jenna Gibson Sailboard Harbour 1 11:41:06 28.330
10th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Harbour 1 11:19:09 26.154
11th Allan Cross Sailboard Harbour 1 11:26:45 25.777



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Christine Daffe Sailboard Harbour 1 11:35:47 18.640
(Women excluding Professional)



Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Neil Thompson Kite Board Harbour 1 14:42:51 22.475
2nd Richard Trubger Kite Board Harbour 1 12:49:14 20.184
3rd Henry Merewether Kite Board Harbour 1 14:01:56 17.661