Friday 20th October 2017

All results are subject to ratification

 

Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 38.007 Martin Carter Kite Board England
2nd 37.592 James Longmuir Kite Board England
3rd 35.509 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
4th 35.497 Simon Pettifer Sailboard England
5th 34.563 Kevin Greenslade Sailboard England
6th 34.358 Jim Crossley Sailboard England
7th 34.351 Simon Cofield Sailboard England
8th 33.358 Anders Bjorkqvist Sailboard Sweden
9th 32.478 Scotty Stallman Sailboard England
10th 32.466 Leigh Kingaby Sailboard England

Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 09:41:21 38.007
2nd James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 09:10:58 37.592
3rd Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 09:16:37 35.509
4th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 10:00:06 35.497
5th Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 10:11:37 34.563
6th Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 09:24:29 34.358
7th Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 09:01:16 34.351
8th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 09:15:03 33.358
9th Scotty Stallman Sailboard Gold-Fleet 10:09:51 32.478
10th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 10:01:49 32.466
11th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 09:21:44 32.345
12th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 09:27:32 31.669
13th Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 10:00:00 31.461
14th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 10:01:57 31.336
15th Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 09:27:21 31.191
16th Peter Crosby Sailboard Amateur 09:58:09 31.139
17th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 09:45:38 30.628
18th Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 10:05:10 30.577
19th Emile Jan Lautier Kite Board Kite-Fleet 10:07:56 30.455
20th Matthew York Sailboard Gold-Fleet 09:54:35 30.438
21st Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 09:58:33 29.775
22nd Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 09:23:16 29.608
23rd Richard Crosby Sailboard Amateur 10:38:45 29.454
24th James Battye Sailboard Gold-Fleet 10:42:07 29.427
25th Baxter Bradford Kite Board Kite-Fleet 11:24:29 29.294
26th Jason Sawyer Sailboard Amateur 09:18:08 29.146
27th Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 10:21:44 28.998
28th Sarah Jackson Sailboard Gold-Fleet 10:05:30 28.949
29th Bill Robinson Sailboard Gold-Fleet 09:44:12 28.945
30th Emile Lautier Kite Board Kite-Fleet 11:19:41 28.666
31st Bob Cartridge Sailboard Amateur 09:40:44 28.048
32nd Tom Martin Kite Board Kite-Fleet 11:22:36 27.209
33rd Gary Platt Sailboard Amateur 10:50:50 26.906
34th Cartridge Danny Sailboard Amateur 10:49:54 26.691
35th George Fulton Sailboard Amateur 10:39:46 26.025
36th Trevor Whatford Sailboard Amateur 11:49:03 25.417
37th Steve Watson Sailboard Amateur 12:22:02 24.853
38th Tania Mertens Sailboard Amateur 11:09:33 22.691
39th Stephen Sugden Sailboard Gold-Fleet 13:36:00 22.041
40th Peter Stephinson Boat Boat-Fleet 10:03:57 13.200
41st Alan Blundell Boat Boat-Fleet 13:39:46 11.361

First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Cartridge Danny Sailboard Shore 1 10:49:54 26.691

Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Peter Crosby Sailboard Shore 1 09:58:09 31.139
2nd Richard Crosby Sailboard Shore 1 10:38:45 29.454
3rd Jason Sawyer Sailboard Shore 1 09:18:08 29.146
4th Bob Cartridge Sailboard Shore 1 09:40:44 28.048
5th Gary Platt Sailboard Shore 1 10:50:50 26.906
6th George Fulton Sailboard Shore 1 10:39:46 26.025
7th Trevor Whatford Sailboard Shore 1 11:49:03 25.417
8th Steve Watson Sailboard Shore 1 12:22:02 24.853
9th Tania Mertens Sailboard Shore 1 11:09:33 22.691

Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Shore 1 10:09:51 32.478
2nd Garry Connell Sailboard Shore 1 09:21:44 32.345
3rd John Oliver Sailboard Shore 1 09:27:32 31.669
4th Kacper Wozniak Sailboard Shore 1 10:01:57 31.336
5th Gavin Furmenger Sailboard Shore 1 09:27:21 31.191
6th Adrian Wallis Sailboard Shore 1 09:45:38 30.628
7th Matthew York Sailboard Shore 1 09:54:35 30.438
8th Grant Cottrell Sailboard Shore 1 09:23:16 29.608
9th James Battye Sailboard Shore 1 10:42:07 29.427
10th Robin Russell Sailboard Shore 1 10:21:44 28.998
11th Sarah Jackson Sailboard Shore 1 10:05:30 28.949
12th Bill Robinson Sailboard Shore 1 09:44:12 28.945
13th Stephen Sugden Sailboard Harbour 2 13:36:00 22.041

Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Patrick Van Hoof Sailboard Shore 1 09:16:37 35.509
2nd Simon Pettifer Sailboard Shore 1 10:00:06 35.497
3rd Kevin Greenslade Sailboard Shore 1 10:11:37 34.563
4th Jim Crossley Sailboard Shore 1 09:24:29 34.358
5th Simon Cofield Sailboard Shore 1 09:01:16 34.351
6th Anders Bjorkqvist Sailboard Shore 1 09:15:03 33.358
7th Leigh Kingaby Sailboard Shore 1 10:01:49 32.466
8th Zara Davis Sailboard Shore 1 10:00:00 31.461
9th Jenna Gibson Sailboard Shore 1 09:58:33 29.775

Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Sarah Jackson Sailboard Shore 1 10:05:30 28.949
2nd Tania Mertens Sailboard Shore 1 11:09:33 22.691
(Women excluding Professional)

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Neil Thompson Kite Board Shore 1 10:05:10 30.577
2nd Baxter Bradford Kite Board Shore 1 11:24:29 29.294

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Shore 1 09:41:21 38.007
2nd James Longmuir Kite Board Shore 1 09:10:58 37.592
3rd Neil Thompson Kite Board Shore 1 10:05:10 30.577
4th Emile Jan Lautier Kite Board Shore 1 10:07:56 30.455
5th Baxter Bradford Kite Board Shore 1 11:24:29 29.294
6th Emile Lautier Kite Board Shore 1 11:19:41 28.666
7th Tom Martin Kite Board Shore 1 11:22:36 27.209

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Peter Stephinson Boat Shore 1 10:03:57 13.200

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Alan Blundell 13:39:46 11.361

 

Event results published by SSERPANT at 22/10/2017 20:29