Thursday 19th October 2017

All results are subject to ratification

 

Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 31.134 Simon Cofield Sailboard England
2nd 30.877 Kevin Greenslade Sailboard England
3rd 30.644 James Longmuir Kite Board England
4th 29.508 Jim Crossley Sailboard England
5th 29.301 Nick Beaney Sailboard England
6th 29.284 Scotty Stallman Sailboard England
7th 28.668 Simon Pettifer Sailboard England
8th 28.629 Martin Carter Kite Board England
9th 28.529 Leigh Kingaby Sailboard England
10th 28.470 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium

Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 16:51:26 31.134
2nd Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 16:48:25 30.877
3rd James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 14:16:05 30.644
4th Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 14:55:35 29.508
5th Nick Beaney Sailboard Pro-Fleet 15:35:44 29.301
6th Scotty Stallman Sailboard Gold-Fleet 16:06:15 29.284
7th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 14:53:47 28.668
8th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 15:34:32 28.629
9th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 14:54:47 28.529
10th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 16:43:55 28.470
11th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 16:52:27 28.370
12th James Battye Sailboard Gold-Fleet 14:55:55 28.267
13th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 16:51:27 27.608
14th George Fulton Sailboard Amateur 15:36:27 27.587
15th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 15:36:26 27.357
16th Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 16:45:37 27.311
17th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 16:07:18 26.881
18th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 14:56:45 26.405
19th Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 16:07:54 26.368
20th Sarah Jackson Sailboard Gold-Fleet 16:36:14 26.299
21st Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 15:35:43 26.094
22nd Matthew York Sailboard Gold-Fleet 16:10:53 25.778
23rd Steve Davison Kite Board Kite-Fleet 14:15:35 25.503
24th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 16:06:12 25.413
25th Ewan Paterson Sailboard Amateur 16:05:54 25.001
26th Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 15:36:35 24.834
27th Gary Platt Sailboard Amateur 15:37:02 24.769
28th Emile Lautier Kite Board Kite-Fleet 14:04:56 24.463
29th Cartridge Danny Sailboard Amateur 14:53:49 23.545
30th Baxter Bradford Kite Board Kite-Fleet 15:24:26 23.538
31st Bill Robinson Sailboard Gold-Fleet 16:09:49 23.466
32nd Steve Watson Sailboard Amateur 15:36:38 23.390
33rd Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 15:14:15 23.325
34th Bob Cartridge Sailboard Amateur 16:11:01 23.238
35th Claude Van-Martyn Sailboard Amateur 15:05:15 23.125
36th Carl Sawyer Sailboard Amateur 15:41:34 23.105
37th Jason Sawyer Sailboard Amateur 15:01:02 22.943
38th Emile Jan Lautier Kite Board Kite-Fleet 14:54:14 22.664
39th Trevor Whatford Sailboard Amateur 14:56:06 22.301
40th Graham Cox Kite Board Kite-Fleet 15:02:26 21.402
41st Martin Brooks Sailboard Amateur 15:03:50 21.279
42nd Tania Mertens Sailboard Amateur 15:39:55 20.934
43rd Spenser Arnold Sailboard Amateur 15:10:17 17.803
44th Tom Martin Kite Board Kite-Fleet 15:03:16 14.748
45th Michael Barton Boat Boat-Fleet 16:12:05 08.836

First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Ewan Paterson Sailboard Harbour 1 16:05:54 25.001
2nd Cartridge Danny Sailboard Harbour 1 14:53:49 23.545
3rd Carl Sawyer Sailboard Harbour 1 15:41:34 23.105
4th Martin Brooks Sailboard Harbour 1 15:03:50 21.279

Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st George Fulton Sailboard Harbour 1 15:36:27 27.587
2nd Gary Platt Sailboard Harbour 1 15:37:02 24.769
3rd Steve Watson Sailboard Harbour 1 15:36:38 23.390
4th Bob Cartridge Sailboard Harbour 1 16:11:01 23.238
5th Claude Van-Martyn Sailboard Harbour 1 15:05:15 23.125
6th Jason Sawyer Sailboard Harbour 1 15:01:02 22.943
7th Trevor Whatford Sailboard Harbour 1 14:56:06 22.301
8th Tania Mertens Sailboard Harbour 1 15:39:55 20.934
9th Spenser Arnold Sailboard Harbour 1 15:10:17 17.803

Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Harbour 1 16:06:15 29.284
2nd James Battye Sailboard Harbour 1 14:55:55 28.267
3rd John Oliver Sailboard Harbour 1 15:36:26 27.357
4th Gavin Furmenger Sailboard Harbour 1 16:45:37 27.311
5th Kacper Wozniak Sailboard Harbour 1 16:07:18 26.881
6th Adrian Wallis Sailboard Harbour 1 14:56:45 26.405
7th Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 16:36:14 26.299
8th Grant Cottrell Sailboard Harbour 1 15:35:43 26.094
9th Matthew York Sailboard Harbour 1 16:10:53 25.778
10th Garry Connell Sailboard Harbour 1 16:06:12 25.413
11th Robin Russell Sailboard Harbour 1 15:36:35 24.834
12th Bill Robinson Sailboard Harbour 1 16:09:49 23.466

Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Harbour 1 16:51:26 31.134
2nd Kevin Greenslade Sailboard Harbour 1 16:48:25 30.877
3rd Jim Crossley Sailboard Harbour 1 14:55:35 29.508
4th Nick Beaney Sailboard Harbour 1 15:35:44 29.301
5th Simon Pettifer Sailboard Harbour 1 14:53:47 28.668
6th Leigh Kingaby Sailboard Harbour 1 14:54:47 28.529
7th Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 1 16:43:55 28.470
8th Anders Bjorkqvist Sailboard Harbour 1 16:52:27 28.370
9th Jenna Gibson Sailboard Harbour 1 16:51:27 27.608
10th Zara Davis Sailboard Harbour 1 16:07:54 26.368

Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 16:36:14 26.299
2nd Tania Mertens Sailboard Harbour 1 15:39:55 20.934
(Women excluding Professional)

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Baxter Bradford Kite Board Harbour 1 15:24:26 23.538
2nd Neil Thompson Kite Board Harbour 1 15:14:15 23.325

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Shore 1 14:16:05 30.644
2nd Martin Carter Kite Board Harbour 1 15:34:32 28.629
3rd Steve Davison Kite Board Shore 1 14:15:35 25.503
4th Emile Lautier Kite Board Shore 1 14:04:56 24.463
5th Baxter Bradford Kite Board Harbour 1 15:24:26 23.538
6th Neil Thompson Kite Board Harbour 1 15:14:15 23.325
7th Emile Jan Lautier Kite Board Harbour 1 14:54:14 22.664
8th Graham Cox Kite Board Harbour 1 15:02:26 21.402
9th Tom Martin Kite Board Harbour 1 15:03:16 14.748

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Michael Barton 16:12:05 08.836

 

Event results published by SSERPANT at 20/10/2017 16:39