Monday 16th October 2017

All results are subject to ratification

 

Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 37.044 Martin Carter Kite Board England
2nd 36.948 James Longmuir Kite Board England
3rd 36.520 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
4th 36.299 Jim Crossley Sailboard England
5th 36.253 Pete Young Sailboard England
6th 36.003 Kevin Greenslade Sailboard England
7th 35.743 Simon Pettifer Sailboard England
8th 35.611 Simon Cofield Sailboard England
9th 34.713 Scotty Stallman Sailboard England
10th 34.461 Paul Sibley Sailboard England

Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 15:05:40 37.044
2nd James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 15:16:57 36.948
3rd Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 15:01:42 36.520
4th Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 15:02:01 36.299
5th Pete Young Sailboard Pro-Fleet 14:48:15 36.253
6th Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 16:30:42 36.003
7th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 16:32:09 35.743
8th Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 15:25:55 35.611
9th Scotty Stallman Sailboard Gold-Fleet 16:28:48 34.713
10th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 16:56:34 34.461
11th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 16:02:55 34.132
12th Nick Beaney Sailboard Pro-Fleet 13:23:51 34.041
13th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 16:50:42 33.911
14th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 14:43:02 33.874
15th Ewan Paterson Sailboard Amateur 15:03:08 33.815
16th James Battye Sailboard Gold-Fleet 16:28:26 33.807
17th Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 15:15:43 33.742
18th Matthew York Sailboard Gold-Fleet 14:27:35 33.440
19th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 16:06:41 33.366
20th Tim Lawes Sailboard Amateur 15:01:42 33.322
21st Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 12:49:57 32.826
22nd Peter Crosby Sailboard Amateur 15:03:17 32.814
23rd Emile Lautier Kite Board Kite-Fleet 15:33:07 32.756
24th Shaun Cook Sailboard Pro-Fleet 15:48:36 32.638
25th Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 16:03:38 32.391
26th Neil Thompson Sailboard Amateur 14:28:31 31.957
27th Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 16:46:34 31.840
28th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 14:20:33 31.603
29th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 16:20:49 31.550
30th Steve Davison Kite Board Kite-Fleet 14:26:14 31.484
31st Tyler Baker Sailboard Gold-Fleet 16:45:37 31.209
32nd Baxter Bradford Kite Board Kite-Fleet 14:56:39 31.059
33rd Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 12:35:40 31.043
34th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 15:09:20 30.984
35th George Fulton Sailboard Amateur 16:27:00 30.766
36th Trevor Whatford Sailboard Amateur 15:05:57 30.665
37th Jason Sawyer Sailboard Amateur 14:03:45 30.611
38th Bob Spagnoletti Sailboard Gold-Fleet 16:48:22 30.451
39th Simon Chippington Sailboard Amateur 15:29:00 30.375
40th Richard Crosby Sailboard Amateur 16:24:21 30.301
41st Emile Jan Lautier Kite Board Kite-Fleet 15:48:15 30.255
42nd Carl Sawyer Sailboard Amateur 14:14:01 29.997
43rd Bob Cartridge Sailboard Amateur 16:47:01 29.530
44th Chris Cleland Sailboard Amateur 16:22:03 29.404
45th Bill Robinson Sailboard Gold-Fleet 15:05:02 29.366
46th Cartridge Danny Sailboard Amateur 14:46:07 29.194
47th Steve Thompson Sailboard Amateur 15:25:57 28.709
48th Gary Platt Sailboard Amateur 14:54:59 28.591
49th Henry Bloodworth Sailboard Pro-Fleet 12:22:32 28.495
50th Robin Fitzsimmons Sailboard Amateur 13:35:09 27.784
51st Martin Brooks Sailboard Amateur 13:17:04 27.557
52nd Claude Van-Martyn Sailboard Amateur 14:39:05 27.460
53rd Spenser Arnold Sailboard Amateur 13:16:48 27.415
54th Mark Salvage Sailboard Amateur 14:24:06 27.338
55th Tania Mertens Sailboard Amateur 12:36:34 24.168
56th Tim Whealy Sailboard Amateur 14:09:27 21.217
57th Christine Daffe Sailboard Amateur 13:50:31 19.053
58th Alan Blundell Boat Boat-Fleet 14:25:11 13.031
59th Peter Stephinson Boat Boat-Fleet 12:41:33 12.697

First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Ewan Paterson Sailboard Shore 1 15:03:08 33.815
2nd Neil Thompson Sailboard Shore 1 14:28:31 31.957
3rd Carl Sawyer Sailboard Shore 1 14:14:01 29.997
4th Cartridge Danny Sailboard Shore 1 14:46:07 29.194
5th Robin Fitzsimmons Sailboard Shore 1 13:35:09 27.784
6th Martin Brooks Sailboard Shore 1 13:17:04 27.557
7th Tim Whealy Sailboard Shore 1 14:09:27 21.217

Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Tim Lawes Sailboard Shore 1 15:01:42 33.322
2nd Peter Crosby Sailboard Shore 1 15:03:17 32.814
3rd George Fulton Sailboard Shore 1 16:27:00 30.766
4th Trevor Whatford Sailboard Shore 1 15:05:57 30.665
5th Jason Sawyer Sailboard Shore 1 14:03:45 30.611
6th Simon Chippington Sailboard Shore 1 15:29:00 30.375
7th Richard Crosby Sailboard Shore 1 16:24:21 30.301
8th Bob Cartridge Sailboard Shore 1 16:47:01 29.530
9th Chris Cleland Sailboard Shore 1 16:22:03 29.404
10th Steve Thompson Sailboard Shore 1 15:25:57 28.709
11th Gary Platt Sailboard Shore 1 14:54:59 28.591
12th Claude Van-Martyn Sailboard Shore 1 14:39:05 27.460
13th Spenser Arnold Sailboard Shore 1 13:16:48 27.415
14th Mark Salvage Sailboard Shore 1 14:24:06 27.338
15th Tania Mertens Sailboard Shore 1 12:36:34 24.168
16th Christine Daffe Sailboard Shore 1 13:50:31 19.053

Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Scotty Stallman Sailboard Shore 1 16:28:48 34.713
2nd Paul Sibley Sailboard Shore 1 16:56:34 34.461
3rd Garry Connell Sailboard Shore 1 16:02:55 34.132
4th James Battye Sailboard Shore 1 16:28:26 33.807
5th Grant Cottrell Sailboard Shore 1 15:15:43 33.742
6th Matthew York Sailboard Shore 1 14:27:35 33.440
7th John Oliver Sailboard Shore 1 16:06:41 33.366
8th Gavin Furmenger Sailboard Shore 1 16:03:38 32.391
9th Robin Russell Sailboard Shore 1 16:46:34 31.840
10th Kacper Wozniak Sailboard Shore 1 16:20:49 31.550
11th Adrian Wallis Sailboard Shore 1 12:35:40 31.043
12th Bob Spagnoletti Sailboard Shore 1 16:48:22 30.451
13th Bill Robinson Sailboard Shore 1 15:05:02 29.366

Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Patrick Van Hoof Sailboard Shore 1 15:01:42 36.520
2nd Jim Crossley Sailboard Shore 1 15:02:01 36.299
3rd Pete Young Sailboard Shore 1 14:48:15 36.253
4th Kevin Greenslade Sailboard Shore 1 16:30:42 36.003
5th Simon Pettifer Sailboard Shore 1 16:32:09 35.743
6th Simon Cofield Sailboard Shore 1 15:25:55 35.611
7th Nick Beaney Sailboard Shore 1 13:23:51 34.041
8th Anders Bjorkqvist Sailboard Shore 1 16:50:42 33.911
9th Leigh Kingaby Sailboard Shore 1 14:43:02 33.874
10th Zara Davis Sailboard Shore 1 12:49:57 32.826
11th Shaun Cook Sailboard Shore 1 15:48:36 32.638
12th Jenna Gibson Sailboard Shore 1 14:20:33 31.603
13th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Shore 1 15:09:20 30.984
14th Henry Bloodworth Sailboard Shore 1 12:22:32 28.495

Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Tania Mertens Sailboard Shore 1 12:36:34 24.168
2nd Christine Daffe Sailboard Shore 1 13:50:31 19.053
(Women excluding Professional)

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Baxter Bradford Kite Board Shore 1 14:56:39 31.059

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Shore 1 15:05:40 37.044
2nd James Longmuir Kite Board Shore 1 15:16:57 36.948
3rd Emile Lautier Kite Board Shore 1 15:33:07 32.756
4th Steve Davison Kite Board Shore 1 14:26:14 31.484
5th Baxter Bradford Kite Board Shore 1 14:56:39 31.059
6th Emile Jan Lautier Kite Board Shore 1 15:48:15 30.255

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Peter Stephinson Boat Shore 1 12:41:33 12.697

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Alan Blundell 14:25:11 13.031


Event results published by SSERPANT at 20/10/2017 08:22