Sunday 15th October 2017

All results are subject to ratification

 

Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 31.379 James Longmuir Kite Board England
2nd 28.624 Martin Carter Kite Board England
3rd 27.657 Kevin Greenslade Sailboard England
4th 26.079 James Battye Sailboard England
5th 25.959 Leigh Kingaby Sailboard England
5th 25.959 Scotty Stallman Sailboard England
7th 25.726 Simon Cofield Sailboard England
8th 25.648 Simon Pettifer Sailboard England
9th 24.979 Kacper Wozniak Sailboard England
10th 24.890 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium

Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 10:53:01 31.379
2nd Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 10:47:53 28.624
3rd Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 10:02:52 27.657
4th James Battye Sailboard Gold-Fleet 10:24:01 26.079
5th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 10:10:04 25.959
5th Scotty Stallman Sailboard Gold-Fleet 10:21:23 25.959
7th Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 10:26:54 25.726
8th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 10:43:35 25.648
9th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 10:33:07 24.979
10th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 10:34:08 24.890
11th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 10:36:55 24.825
12th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 10:25:00 24.368
13th Emile Lautier Kite Board Kite-Fleet 10:39:11 24.248
14th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 10:11:06 24.224
15th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 10:12:47 24.190
16th Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 10:59:05 23.709
17th Sam Anstey Sailboard Gold-Fleet 10:07:54 23.617
18th Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 10:12:21 23.475
19th Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 10:11:00 22.606
20th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 10:12:13 22.463
21st Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 10:44:43 22.203
22nd Ewan Paterson Sailboard Amateur 10:46:18 21.617
23rd Tyler Baker Sailboard Gold-Fleet 11:31:07 21.466
24th Cartridge Danny Sailboard Amateur 10:47:54 21.211
25th George Fulton Sailboard Amateur 11:00:59 21.054
26th Baxter Bradford Kite Board Kite-Fleet 11:24:09 20.991
27th Emile Jan Lautier Kite Board Kite-Fleet 11:20:16 20.761
28th Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 10:34:40 20.743
29th Gary Platt Sailboard Amateur 10:35:04 20.702
30th Henry Bloodworth Sailboard Pro-Fleet 11:16:01 20.418
31st Spenser Arnold Sailboard Amateur 10:34:42 20.389
32nd Steve Watson Sailboard Amateur 10:53:00 19.653
33rd Robin Fitzsimmons Sailboard Amateur 10:51:18 18.246
34th Jason Sawyer Sailboard Amateur 10:05:54 17.886
35th Lewis Limm Sailboard Amateur 10:25:42 17.759
36th Dan Duff Kite Board Kite-Fleet 10:47:20 17.683
37th Patricia Flecks Sailboard Amateur 10:47:12 15.656
38th Harding Dexter Sailboard Amateur 11:02:48 10.542
39th Christine Daffe Sailboard Amateur 10:39:13 09.636
40th Chris Cleland Sailboard Amateur 11:45:53 07.555
41st Mark Salvage Sailboard Amateur 11:44:40 07.357
42nd Peter Stephinson Boat Boat-Fleet 13:05:46 05.026
43rd Alan Blundell Boat Boat-Fleet 11:26:46 04.269

First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Ewan Paterson Sailboard Shore 1 10:46:18 21.617
2nd Cartridge Danny Sailboard Shore 1 10:47:54 21.211
3rd Robin Fitzsimmons Sailboard Shore 1 10:51:18 18.246

Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st George Fulton Sailboard Shore 1 11:00:59 21.054
2nd Gary Platt Sailboard Shore 1 10:35:04 20.702
3rd Spenser Arnold Sailboard Shore 1 10:34:42 20.389
4th Steve Watson Sailboard Shore 1 10:53:00 19.653
5th Jason Sawyer Sailboard Shore 1 10:05:54 17.886
6th Patricia Flecks Sailboard Shore 1 10:47:12 15.656
7th Christine Daffe Sailboard Shore 1 10:39:13 09.636
8th Chris Cleland Sailboard Shore 1 11:45:53 07.555
9th Mark Salvage Sailboard Shore 1 11:44:40 07.357

Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Battye Sailboard Shore 1 10:24:01 26.079
2nd Scotty Stallman Sailboard Shore 1 10:21:23 25.959
3rd Kacper Wozniak Sailboard Shore 1 10:33:07 24.979
4th Adrian Wallis Sailboard Shore 1 10:11:06 24.224
5th Paul Sibley Sailboard Shore 1 10:12:47 24.190
6th Gavin Furmenger Sailboard Shore 1 10:11:00 22.606
7th John Oliver Sailboard Shore 1 10:12:13 22.463
8th Grant Cottrell Sailboard Shore 1 10:34:40 20.743

Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Kevin Greenslade Sailboard Shore 1 10:02:52 27.657
2nd Leigh Kingaby Sailboard Shore 1 10:10:04 25.959
3rd Simon Cofield Sailboard Shore 1 10:26:54 25.726
4th Simon Pettifer Sailboard Shore 1 10:43:35 25.648
5th Patrick Van Hoof Sailboard Shore 1 10:34:08 24.890
6th Anders Bjorkqvist Sailboard Shore 1 10:36:55 24.825
7th Jenna Gibson Sailboard Shore 1 10:25:00 24.368
8th Zara Davis Sailboard Shore 1 10:12:21 23.475
9th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Shore 1 10:44:43 22.203
10th Henry Bloodworth Sailboard Shore 1 11:16:01 20.418

Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Patricia Flecks Sailboard Shore 1 10:47:12 15.656
2nd Christine Daffe Sailboard Shore 1 10:39:13 09.636
(Women excluding Professional)

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Neil Thompson Kite Board Shore 1 10:59:05 23.709
2nd Baxter Bradford Kite Board Shore 1 11:24:09 20.991

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Shore 1 10:53:01 31.379
2nd Martin Carter Kite Board Shore 1 10:47:53 28.624
3rd Emile Lautier Kite Board Shore 1 10:39:11 24.248
4th Neil Thompson Kite Board Shore 1 10:59:05 23.709
5th Baxter Bradford Kite Board Shore 1 11:24:09 20.991
6th Emile Jan Lautier Kite Board Shore 1 11:20:16 20.761
7th Dan Duff Kite Board Shore 1 10:47:20 17.683

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Peter Stephinson Boat Shore 1 13:05:46 05.026

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Alan Blundell 11:26:46 04.269

 

Event results published by SSERPANT at 20/10/2017 08:15