Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 31.368 Simon Cofield Sailboard England
2nd 30.627 Kevin Greenslade Sailboard England
3rd 30.491 Patrick Van Hoof Sailboard Belgium
4th 29.834 Jim Crossley Sailboard England
5th 29.808 Leigh Kingaby Sailboard England
6th 29.575 Simon Pettifer Sailboard England
7th 28.748 Anders Bjorkqvist Sailboard Sweden
8th 28.738 Nick Beaney Sailboard England
9th 28.541 David Williams Kite Board England
10th 28.491 John Oliver Sailboard England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 10:02:15 31.368
2nd Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 10:20:22 30.627
3rd Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 10:03:47 30.491
4th Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 10:45:38 29.834
5th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 10:09:29 29.808
6th Simon Pettifer Sailboard Gold-Fleet 10:10:09 29.575
7th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 10:02:01 28.748
8th Nick Beaney Sailboard Pro-Fleet 10:11:42 28.738
9th David Williams Kite Board Kite-Fleet 10:35:02 28.541
10th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 10:20:50 28.491
11th Zara Davis Sailboard Pro-Fleet 10:20:41 28.234
12th Grant Cottrell Sailboard Gold-Fleet 10:21:48 28.208
13th Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 10:31:51 27.888
14th Dave White Sailboard Pro-Fleet 10:05:39 27.786
15th James Battye Sailboard Gold-Fleet 10:47:04 27.685
16th Matthew York Sailboard Gold-Fleet 10:47:09 27.405
17th James Andrew Kite Board Kite-Fleet 11:15:05 27.349
18th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 12:11:40 27.210
19th Tony Attfield Sailboard Gold-Fleet 10:46:40 26.961
20th Simon Chippington Sailboard Amateur 10:21:00 26.866
21st Mark Ingram Sailboard Gold-Fleet 10:34:59 26.839
22nd Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 10:24:25 26.801
23rd Gavin Furmenger Sailboard Gold-Fleet 10:24:38 26.540
24th Russell Clark Sailboard Gold-Fleet 12:13:39 26.411
25th George Fulton Sailboard Amateur 10:45:04 26.259
26th James Peck Sailboard Amateur 10:33:17 26.206
27th Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 10:08:06 26.162
28th Jenna Gibson Sailboard Gold-Fleet 10:35:23 25.839
29th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 10:59:28 25.791
30th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 10:48:35 25.750
31st Shaun Cook Sailboard Pro-Fleet 10:10:18 25.515
32nd Neil Hardwick Sailboard Gold-Fleet 10:57:21 25.496
33rd Robin Russell Sailboard Gold-Fleet 10:34:44 25.209
34th Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 10:25:55 25.115
35th Andrew Finlay Sailboard Amateur 10:10:17 24.868
36th Bob Cartridge Sailboard Amateur 13:11:26 24.592
37th Peter Crosby Sailboard Amateur 10:35:14 24.495
38th Gary Platt Sailboard Amateur 10:15:33 24.376
39th Bob Spagnoletti Sailboard Amateur 12:14:38 24.267
40th Nic Dodd Sailboard Gold-Fleet 10:57:07 23.524
41st Simon Thompson Sailboard Gold-Fleet 10:06:12 23.463
42nd Sarah Jackson Sailboard Gold-Fleet 11:38:57 23.385
43rd Fraser Brown Kite Board Kite-Fleet 11:21:07 23.368
44th Stephen Sugden Sailboard Gold-Fleet 11:36:17 23.328
45th Chris Cleland Sailboard Amateur 10:14:42 23.144
46th Simon Cave Sailboard Amateur 10:29:28 22.682
47th Bill Robinson Sailboard Gold-Fleet 10:08:28 22.523
48th Rob Dunn Sailboard Amateur 10:48:39 21.145
49th Richard Trubger Kite Board Kite-Fleet 12:28:31 19.904
50th Mark Salvage Sailboard Amateur 12:12:22 19.142
51st Trevor Whatford Sailboard Amateur 13:47:15 18.057
52nd Tania Mertens Sailboard Amateur 10:27:43 17.912
53rd Sarah Sibley Sailboard Amateur 11:24:28 17.848
54th Emile Burnaby Lautier Kite Board Kite-Fleet 12:18:04 15.249
55th Andy Harris Sailboard Amateur 11:43:51 13.195
56th Malcom Barnsley Boat Boat-Fleet 12:06:55 04.427



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Chippington Sailboard Harbour 1 10:21:00 26.866
2nd George Fulton Sailboard Harbour 1 10:45:04 26.259
3rd Bob Cartridge Sailboard Harbour 1 13:11:26 24.592
4th Chris Cleland Sailboard Harbour 1 10:14:42 23.144
5th Simon Cave Sailboard Harbour 1 10:29:28 22.682
6th Sarah Sibley Sailboard Harbour 1 11:24:28 17.848



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Peck Sailboard Harbour 1 10:33:17 26.206
2nd Andrew Finlay Sailboard Harbour 1 10:10:17 24.868
3rd Peter Crosby Sailboard Harbour 1 10:35:14 24.495
4th Gary Platt Sailboard Harbour 1 10:15:33 24.376
5th Bob Spagnoletti Sailboard Harbour 1 12:14:38 24.267
6th Rob Dunn Sailboard Harbour 1 10:48:39 21.145
7th Mark Salvage Sailboard Harbour 1 12:12:22 19.142
8th Trevor Whatford Sailboard Harbour 1 13:47:15 18.057
9th Tania Mertens Sailboard Harbour 1 10:27:43 17.912
10th Andy Harris Sailboard Harbour 1 11:43:51 13.195



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Pettifer Sailboard Harbour 1 10:10:09 29.575
2nd John Oliver Sailboard Harbour 1 10:20:50 28.491
3rd Grant Cottrell Sailboard Harbour 1 10:21:48 28.208
4th Garry Connell Sailboard Harbour 1 10:31:51 27.888
5th James Battye Sailboard Harbour 1 10:47:04 27.685
6th Matthew York Sailboard Harbour 1 10:47:09 27.405
7th Tony Attfield Sailboard Harbour 1 10:46:40 26.961
8th Mark Ingram Sailboard Harbour 1 10:34:59 26.839
9th Kacper Wozniak Sailboard Harbour 1 10:24:25 26.801
10th Gavin Furmenger Sailboard Harbour 1 10:24:38 26.540
11th Russell Clark Sailboard Harbour 1 12:13:39 26.411
12th Dave Strudwick Sailboard Harbour 1 10:08:06 26.162
13th Jenna Gibson Sailboard Harbour 1 10:35:23 25.839
14th Paul Sibley Sailboard Harbour 1 10:59:28 25.791
15th Neil Hardwick Sailboard Harbour 1 10:57:21 25.496
16th Robin Russell Sailboard Harbour 1 10:34:44 25.209
17th Gavin Nicholson Sailboard Harbour 1 10:25:55 25.115
18th Nic Dodd Sailboard Harbour 1 10:57:07 23.524
19th Simon Thompson Sailboard Harbour 1 10:06:12 23.463
20th Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 11:38:57 23.385
21st Stephen Sugden Sailboard Harbour 1 11:36:17 23.328
22nd Bill Robinson Sailboard Harbour 1 10:08:28 22.523



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Simon Cofield Sailboard Harbour 1 10:02:15 31.368
2nd Kevin Greenslade Sailboard Harbour 1 10:20:22 30.627
3rd Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 1 10:03:47 30.491
4th Jim Crossley Sailboard Harbour 1 10:45:38 29.834
5th Leigh Kingaby Sailboard Harbour 1 10:09:29 29.808
6th Anders Bjorkqvist Sailboard Harbour 1 10:02:01 28.748
7th Nick Beaney Sailboard Harbour 1 10:11:42 28.738
8th Zara Davis Sailboard Harbour 1 10:20:41 28.234
9th Dave White Sailboard Harbour 1 10:05:39 27.786
10th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Harbour 1 10:48:35 25.750
11th Shaun Cook Sailboard Harbour 1 10:10:18 25.515



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Jenna Gibson Sailboard Harbour 1 10:35:23 25.839
2nd Sarah Jackson Sailboard Harbour 1 11:38:57 23.385
3rd Tania Mertens Sailboard Harbour 1 10:27:43 17.912
4th Sarah Sibley Sailboard Harbour 1 11:24:28 17.848



(Women excluding Professional)

First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)

Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st David Williams Kite Board Harbour 1 10:35:02 28.541
2nd James Andrew Kite Board Harbour 1 11:15:05 27.349
3rd Martin Carter Kite Board Harbour 1 12:11:40 27.210
4th Fraser Brown Kite Board Harbour 1 11:21:07 23.368
5th Richard Trubger Kite Board Harbour 1 12:28:31 19.904
6th Emile Burnaby Lautier Kite Board Harbour 1 12:18:04 15.249

First Time Boat Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)

Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Malcom Barnsley 12:06:55 04.427

 

Event results published by SSERPANT at 22/10/2016 16:05